TEL: 041/ 430 27 23
MAIL: starosta@staskov.sk

Vyberte váš jazyk

panorama letoObec Staškov sa nachádza v severozápadnom kúte Slovenska v Horných Kysuciach. Preteká ňou rieka Kysuca. Obec osídlená počas kopaničiarskej kolonizácie v polovici 17 storočia. Staškov je dnes známe športové stredisko. Presnejšie spoločensko-športové, pretože futbalový turnaj o Kronerov pohár, je akiste nielen športovou udalosťou. Táto akcia má tradíciu a nesie meno staškovského rodáka, významného slovenského herca Jozefa Kronera. Na jeho počesť a za účasti jeho dcéry a synovca, takisto hercov Zuzany a Jána Kronerových, sa každoročne v júli výkopom otvorí celodenný turnaj, spojený s ľudovými atrakciami.

V obecnej knižnici je inštalovaná malá výstava Jozefa Kronera o jeho detstve, živote a diele. V súčasnosti sa rekonštruuje jeho rodný dom za železničnou traťou, v ktorom bude vytvorená pamätná izba slovenského herca 20. storočia.

Farský kostol, dominanta obce, zasvätený Navštíveniu Alžbety je neogotická stavba z roku 1876. Uprostred oltára je obraz slovenského maliara Jozefa Božetecha Klemensa už z roku 1875. Veriacich, ale i pútnikov  z bližšieho i vzdialenejšieho okolia priláka každoročná púť na sviatok sv. Anny ku kaplnke Svätého Kríža v miestnej časti Jelitov. Pred kostolom sa nachádza unikátne bronzové súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy. Súsošie je vyhotovené v mierne nadživotnej veľkosti a obklopuje ho park rovnomenného názvu.

Lesy tvoria krásny prírodný rámec obce Staškov a priam volajú turistov i cyklistov, alebo dokonca lyžiarov na bežkách, zdolať ich oblé hrebene.

Počet obyvateľov: 2 751
Hustota obyvateľstva: 122 obyvateľov/km