pozadie staskov jar 2017

Dnes je meniny má

O obci

Obec Staškov sa nachádza v severozápadnom kúte Slovenska v Horných Kysuciach. Preteká ňou rieka Kysuca. Obec osídlená počas kopaničiarskej kolonizácie v polovici 17 storočia. Staškov je dnes známe športové stredisko. Presnejšie spoločensko-športové, pretože futbalový turnaj o Kronerov pohár, je akiste nielen športovou udalosťou. Táto akcia má tradíciu a nesie meno staškovského rodáka, významného slovenského herca Jozefa Kronera. Na jeho počesť a za účasti jeho dcéry a synovca, takisto hercov Zuzany a Jána Kronerových, sa každoročne v júli výkopom otvorí celodenný turnaj, spojený s ľudovými atrakciami.

V obecnej knižnici je inštalovaná malá výstava Jozefa Kronera o jeho detstve, živote a diele.V súčasnosti sa rekonštruuje jeho rodný dom za železničnou traťou, v ktorom bude vytvorená pamätná izba slovenského herca 20. storočia.

Farský kostol, dominanta obce, zasvätený Navštíveniu Alžbety je neogotická stavba z roku 1876. Uprostred oltára je obraz slovenského maliara Jozefa Božetecha Klemensa už z roku 1875. Veriacich, ale i pútnikov  z bližšieho i vzdialenejšieho okolia priláka každoročná púť na sviatok sv. Anny ku kaplnke Svätého Kríža v miestnej časti Jelitov. Pred kostolom sa nachádza unikátne bronzové súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy. Súsošie je vyhotovené v mierne nadživotnej veľkosti a obklopuje ho park rovnomenného názvu.

Lesy tvoria krásny prírodný rámec obce Staškov a priam volajú turistov i cyklistov, alebo dokonca lyžiarov na bežkách, zdolať ich oblé hrebene. Počet obyvateľov: 2 751. Hustota obyvateľstva: 122 obyvateľov/km2. Erb, pečať a vlajka obce predstavujú trojicu jej najdôležitejších identifikačných symbolov. Tvorí ich strom, o ktorý sa z oboch strán opierajú jelene, stojace na zadných nohách.

 

 

Erb a symboly obce

 

Erb, pečať a vlajka obce predstavujú trojicu jej najdôležitejších identifikačných symbolov.

 

erb-staskov-m Erb Staškova vychádza z najstaršieho symbolu obce, ktorým sú dva jelene opierajúce sa o strom. Heraldicky správny erb Staškova tvoria v zelenom štíte na zlatej oblej pažiti na zadných nohách stojace dva zlaté jelene so strieborným parožím opierajúce sa o strieborný strom so zlatým lístím.
pecat
Najstaršiu zachovanú pečať Staškova poznáme podľa odtlačkov pečatidla na písomnostiach z 18. stor., ktoré sa podľa informácie z roku 1773 stratilo.
V 90-ych rokoch 18. storočia vzniklo ďalšie pečatidlo. V polovici 19. stor. vzniká nové pečatidlo, v ktorom nahradili uhorskí úradníci  tradičný staškovský symbol hungarizačným motívom svätoštefanskej koruny.
vlajka staskov Vlajka Staškova pozostáva z piatich rovnako širokých pruhov vo farbách žltej, zelenej, bielej, zelenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a je ukončená tromi cípmi t.j. dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny listu vlajky. Biely pruh symbolizuje strom, dva žlté jelene a zelené pruhy sú vo farbe štítového poľa.

 

Uvádza sa niekoľko interpretácií staškovského symbolu:

  1.     Pohľad na symbol Staškova je upozornením na lesné bohatstvo jeho okolia a na typické zviera, ktoré sa v tunajších končinách vyskytuje.
  2.     Zobrazenie vysokej zvere v erbe často znamenalo uznanie poľovného práva na zver, pôvodne vyhradenú panovníkovi, prípadne sa takto mala zvýrazniť funkcia napríklad kráľovského hájnika niektorého z členov rodu.
  3.     Rovnako môže symbolizovať znášanlivosť, pokojamilovnosť zobrazením dvoch „kráľov lesa“, ktorí spolu nesúperia, ale delia sa o lístie spoločného stromu.
  4.     Z náboženského hľadiska možno v prípade staškovského symbolu uvažovať aj o symbolike zbožných duší, ktoré majú podiel na biblickom strome života.